HANS HAGEN

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 15

 1. Suncho Hagen napsal:

  Snad jen úvaha…
  Ahoj, všichni, kteří jste se propracovali a pročetli až sem.
  Pokud se najde aspoň několik z vás, kterýmž se toto vyprávění zalíbí aspoň zčásti tak jako mně a mým přátelům, pak to, oč jsem se snažil jako zhruba sedmnáctiletý kluk, konečně našlo po létech svůj cíl a smysl.

  Tímto vzdávám i převeliký dík vzácnému kamarádovi Honzovi Žákovi za umístění mého minidíla do těchto míst.

  Suncho Hagen

  • Petr K napsal:

   Zdravim,
   na tyhle stránky jsem zabloudil čistě náhodou, vlastně omylem. Pěkně sepsaný příběh, úvaha, či polodokument jak to kdo nazve. Článek velmi zajímavý a líbí se mi, jen jednu připomínku bych měl. Živil jsem se zajišťováním a dokumentováním starých či opuštěných důlních děl mnoho let. Ameriku jsem prolezl nesčetněkrát a na Hagenův zvon zvonil min. dvakrát (poprvé před více jak 20 lety) + další 3 kolegové. Nezmizel, neonemocněl ani se nezbláznil nikdo z nás, jsme živi a zdrávi. Proto mi stať (jinak parádního článku) o tom, jak všichni do jednoho co si „zazvonili“ na Hagenův zvon beze stopy zmizeli, přijde zbytečně nadnesená. Neberte to prosím jako nějakou ostrou kritiku, je to jen má osobní připomínka. Přeji mnoho zdaru.
   Petr K.

  • Devils_PIMP napsal:

   Dobrý den jsem tvůrcem http://www.paranormal-activity.estranky.cz a začali jsme se o tento lom zajimat – muzeme vyuzit i vase vypraveni samosebou se zdrojem

   • Jan Žák napsal:

    Předám informace autorovi článku a on se s Vámi jistě spojí 🙂

   • Suncho Hagen (Bořek) napsal:

    Ahoj kamarádi,
    samozřejmě moje vyprávění využít můžete – není předmětem utajení 🙂 .
    Byl bych ale opravdu rád, kdybych byl zachován jako autor – jelikož tato pověst je mozaikou, kterou jsem začal skládat někdy ve svýcu sedmnácti letech a dokončil ji až ve hodně dospělém věku – je tudíž určitou etapou v mém životě.
    Mimoto jsem byl blízkými přáteli vyzván, abych byl „strážcem této pověsti“ 🙂 – respektive této její podoby, protože denšní podoba pověsti o Hansi Hagenovi má trochu jiná zpodobnění – např. jako německého vojáka Wermachtu.
    Z těchto důvodů bych rád byl, jak už jsem vyslovil, jako autor zachován.
    Závěrem bych měl ještě dotaz: nevíte něco o postavě, které se kdysi říkalo „Brdský hejkal“ ? Mělo by jít, pokud vím, o skutečného muže, mírně pomateného – jako kluk jsem o něm slýchával u táboráků podobně jako o Hansi Hagenovi – jenže obsah jsem léty zapomněl.
    Díky a zdravím

    Suncho Hagen

 2. LUDA"SPAJKY" napsal:

  Úvaha ale perfektně sepsaná a až mrazivě pravdivá

 3. Kawi napsal:

  Vždycky jsem nadšeně hltala historky o tajemném Hagenovi a tento článek je skutečně pěkně napsaný. Takže díky autorovi za něj!

 4. znám ten příběh, a co tenhle:

  Spálené lidské ostatky
  Mezi těmi co prozkoumávali amatérsky bunkry byli ale i takoví, kteří z nich už nikdy nevyšli. V březnu 1987 harcerka Agnieszka uklouzla na namrzlém betonu a spadla do několik desítek metrů hluboké šachty. Další obětí byl mladý muž, který byl mezi bunkrology znám jako Gonzo. Jeho tělo bylo nalezeno ohořelé. Zemřel za nevyjasněných okolností. Do dneška je v panzerwerku 715 jeho kříž a další předměty upomínající na jeho smrt, sumka, kombinéza z ohořelými konci. GONZO spolupracoval s levicově radikálním časopisem polských bunkrologů BETON. Ten časopis od roku 1993 nevychází, ale tohle ostré hnutí radikálních bunkrologů existuje dál. Co bude pro nás zajímavé je například, že v BETONu což byl samizdat maximálně do padesáti výtisků se například v čísle V řeší objekt Sokolec ze Sovích hor. Oficiální verzí je, že se zapálil během silvestrovské oslavy v roce 1989. Rozpory v tom jsou poměrně velké, další spekulace tvrdí, že se mu to stalo při neopatrném průzkumu objektu. Jiná hovoří o tom, že mu na slámu, na které spal, spadla malá svíčka a ta jej podpálila. Je i teorie, že se ho takto někdo zbavil. Když ho tehdy vynesli měla sláma ještě doutnat. Žena jednoho z přátel Gonza se vyjádřila tak, že to byl obyčejný Silvestr s fatálním zakončením, a že v tom nebylo žádné tajemství a kolem věci bylo spousta výslechů policie a trablů.
  Celý příběh z PzW 715 (OB.2578) ze strážní skupiny bunkrů Jahn mezi Boryšynem a Kaławou se mi nějak nepozdává. Neboť, pokud byl Gonzo myšlenkově nějak napojen na autonomní levicovou scénu a ještě navíc tu nejradikálnější pak neviděl proč by slavil natolik systémový svátek jakým konec roku je, a snad druhý nejkonzumnější vůbec. Člověk, který dodával do samizdatu Beton plánky podzemí má daleko menší pravděpodobnost zabít se při neopatrném průzkumu objektu, který dobře zná. Dá ale předpokládat, že spíš využil konzumního Systémového svátku k návštěvě svého milovaného komplexu. A tu se nabízí ještě další teorie – kromě té, že se nešťastnou náhodou zapálil sám, že mu pomohl někdo z jeho nepřátel – u levicových autonomů to bývají neonacisté nebo nějaká polská forma anti-antify, případně někdo, kdo nemohl vystát neustálé rozbíjení mříží na bunkrech. Což je přímo programová záležitost autonomních bunkrologů: WYRWIJ MUROM ZĘBY KRAT (vytrhni zdem zuby mříží). A pak je tu poslední možnost, tehdy možná ještě netušená a v roce 1989 přijmenším zvláštní. Je přeci snadné udělat z toho morální apel – nepijte příliš, nelezte do opevnění, kde nemáte co dělat! Podívejte se jak dopadnete. Navíc autonom tohoto typu jistě neměl zastání v úřednicko-policejním zmatku té doby.Objekt 715 je nadto napojen chodbami kousek od páteřní chodby celého MRU takže udušení kouřem zde v tomhle objektu plánovanému do války s požáry, použitím plamenometů a jiných žroutů kyslíku se stálou výměnou vzduchu mi taky nějak nesedí. Jenomže, co když se jednalo o SHC (Spontaneous human combustion )jev, při němž začne náhle bez zjevné příčiny hořet tělo živého člověka. To už asi dnes nezjistíme. Jeho hrob mi svým způsobem připomíná našeho Hanse Hagena z Lomu Amerika…

 5. Lukáš Juky Jirásek napsal:

  Článek je velmi pěkně napsaný, příběhy o Hansi Hagenovy slýchám od svého otce už od dětství. Znám i jeden ze Srbska, je z knihy Putování od Otomara Dvořáka a jmenuje se mrtvý pantograf. Jde o pověst, že o půlnoci přijíždí na srbské nádraží pro trempy, v úplném tichu černý pantograf bez světel. Kdo nastoupí, ocitne se mezi dušemi ostatních nešťastníků, přijde k němu postava v německé uniformě a zpod helmy vykoukne Hans. – Upřímně, je to pohádka pro malé děti, jak by totiž někdo mohl popsat co se stane ve vlaku, když už se z něj nevrátí?

 6. Kid napsal:

  Děkuji mnohokráte, za tento článek – velmi potěšil mé srdce.

  Snad jen pár informací, které jsem zažil osobně, nebo slyšel u večerních ohňů v letech 1986 – 1992:
  Zvon jsem nezažil, jen kolejnici a ujišťuji Vás, že není hnusnější zvuk, než tři údery, které jsme slyšeli v 0:30 až na „Vápence“ a které nás donutily vrátit se s „kachní kůží“ po římse smrti okolo modré laguny a na “ Sováč“ pokračovat po povrchu, kdy jsem se snad každých 10m. otáčel a baterkou propátrával prostor za sebou.
  O nacistické továrně pod hladinou vody jsem slyšel, že měla být určena jako tiskárna falešných liber k destabilizaci anglické ekonomiky.
  Stejnou legendou, jakou byl H.Hagen, byl bezesporu Mjr.Huňáček z MO VB Karlštejn, který údajně vlastnil sbírku několika set zabavebých mačet, bodáků a nožů s čepelí nad 10 cm ( kterou jsem nikdy neviděl a zústalo to pouze mým zbožným přáním, které se nikdy neuskutečnilo).
  Nicméně další vlastní zkušenost bylo, kdy výše zmiňovaný, v dlouhém, služebním kabátě, dostal v noci v „centrálce“ přes tlamu. A poslední co slyšel, než upadl ksichtem do toho hnusného, mazlavého bahna, bylo: “ bacha Hagen“.
  Někdy na jaře 1990 se nám stalo, že důlní vozík u vápenky (se zarezlými kolečky a važící několik set kilo) byl v neděli na druhém konci kolejí, než v pátek večer..? (seismická anomálie – zlomyslnost kamárádů, kteří se chtěli bezdůvodně dřít – Hagenovo varování.?) nikdy jsem nechtěl a ani nechci znát pravdu. Nechám si to pro své děti, až příjdou v budoucnu s tím debilním nápadem si v „Hagence“ bouchnout do železa..

  V každém případě, přeji všem, kteří nevěří a chtějí si hrát na hrdiny, suché štoly a bezpečný návrat na denní světlo.

  Ahoj Kid
  ( Kid38@seznam.cz )

 7. Ronaldo Kačer napsal:

  Dobrý den, ten příběh je úžasný! Můžeme ho publikovat na našem webu http://www.czechrodeo.cz (rodeo a western) se jménem autora a zdrojem? Doplnily bychom ho i námi kreslenou ilustrací. Děkujeme!

 8. Golem napsal:

  No,téměř pěkně sepsany dezinformacni článek o pomatenci, který chce zastrit zrudnosti hitlerovskeho gestapa a utajit pokusy na lidech. Stejně tak jako se nikdy nenašel vagón zlata zabaveny židům, nikdo za zavaly nenajde říšskou laboratoř která měla nalézt nápoj nesmrtelnosti pro vůdce. Pravda je ze se v místních lesích potulovali podivné stíny, které při vyslovení jména Dr.Hagena, začali býti nepřicetni a není divu byli-li to ti přeživší z podzemní laboratoře, kde působil německý důstojník doktor Hans Hagen poslední stádia léků testoval na lidech a poslední i sám na sobě. Při osvobození byli nalezeny zrudnosti které nesmí nikdy spatřit světlo světa a byli odstrelem zasypany. Bylo pár statečných jedinců dokázati že historky o Dr.Hegenovi nejsou pravdivé,bouchanim do kovových části dolů a zvoláním Hagene,Hagene já se tě nebojím a naslednym setrváním až do ranních hodin v podzemí, ale o těch jsem nikdy neslyšel, jediné co jsem zaslechl od lidí kteří ho na kraje stol doprovázeli byli nevysvetlitelne samovolné zavaly a zřícení kameni. Závěrem bych chtěl říci že možná proto byli v historkach nalezeny ostatky, řev lidi, padající kameni…. S jistotou a zachováním vlastního života můžeme říci. HAGEN žije. Ať už je to pravda či ne, jiste je ze spousty prasat zanechávajícich po sobě bordel by Hagena potřebovali jako sůl.

  S láskou a úctou k přírodě Golem.

 9. Petr napsal:

  Já byl poprvé ve štolách v roce 2008, v té době tam byla pověšená kolejnice s jakým si deníkem, kam se trempíci mohly podepsat, nebo něco zaznamenat pro ostatní. Na kolejnici jsme každý 3x zazvonil a nic se nám nestalo, ani jsme to nepředpokládaly, braly jsme to s úsměvem… Travili jsem tam skoro týden, prorezli jsem co se dalo, lomy a všechny dochované štoly, pěkný zážitek. Fakt super. Místy to bylo nebezpečné, ale zajímavé. Ale s potřebným vybavením (pevná obuv, helma, baterie a nějaký provaz) lze zvládnou, doporučuji i mapu štol. Těším se až se tam zase jednou podívám…
  Jen ty odpadky si berte prosím sebou domu a nenechávejte nám to tady. Třeba v lomu Velká Amerika, tam mohl být rovnou kontejner na bordel… Hned by tam byla lepší atmosféra…

  Neznáte někdo podobná místa? Něco zajímavého kam moc lidí nechodí? Napište mi prosím
  Díky Peťan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *